Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC11A-E3/57T
1.5SMC11A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC11A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC11A-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC11A-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC11A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC11A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC11A-E3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.4V
Voltage - Breakdown (Min)10.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)96.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC11A-E3/57T
Related Links1.5SMC11, 1.5SMC11A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC11A-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC11A-E3/57T
RES SMD 57.6 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 75A 240V PNL MNT datasheet.pdf
DIODE PIN GP 50V LO COST SOT-323 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 YLW 25X4' datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V THRU HOLE datasheet.pdf