Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC11AHE3/57T
1.5SMC11AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC11AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC11AHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC11AHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC11AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC11AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC11AHE3/57T
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.4V
Voltage - Breakdown (Min)10.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)96.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC11AHE3/57T
Related Links1.5SMC11, 1.5SMC11AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC11AHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC11AHE3/57T
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #0 5.71" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 3KV X7R NONSTND datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
OSC XO 35.28MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47 UF 10% 250 VDC RAD datasheet.pdf