Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC120AHE3/57T
1.5SMC120AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC120AHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC120AHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC120AHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC120AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC120AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC120AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)102V
Voltage - Breakdown (Min)114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp165V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC120AHE3/57T
Related Links1.5SMC12, 1.5SMC120AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC120AHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC120AHE3/57T
IDC CABLE - CKC40G/AE40M/CCE40G datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 700MA 307.4 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL 2.54MM AU datasheet.pdf
2MMFB,IS,ASY,168,SIG,HDR,SL datasheet.pdf
CORD 125V 16AWG 3ELEM BK 25PC datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 125UH 1A 250 MOHM SMD datasheet.pdf