Vicor Corporation V300C12T150BN3
V300C12T150BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C12T150BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V300C12T150BN3.pdf
Availability of V300C12T150BN3
QUANTITY
V300C12T150BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C12T150BN3
Internal Part NumberEIS-V300C12T150BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C12T150BN3
Related LinksV300C12, V300C12T150BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C12T150BN3 Details Description
Related parts for V300C12T150BN3
IC TXRX/ARBITER 3-PORT 80-HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AFE CAPACTIVE SENSOR 8-SOIC datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
WASHER datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 84PGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 55A DPAK datasheet.pdf