ON Semiconductor 1.5SMC12AT3
1.5SMC12AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC12AT3
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC
Datasheet Download
1.5SMC12AT3.pdf
Availability of 1.5SMC12AT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5SMC12AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC12AT3
Internal Part NumberEIS-1.5SMC12AT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC12AT3
Related Links1.5SM, 1.5SMC12AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1.5SMC12AT3 Details Description
Related parts for 1.5SMC12AT3
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC AMP POST 5V/3.3V TTL SD 16MLF datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf