Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC13CA-M3/57T
1.5SMC13CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC13CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC13CA-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC13CA-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC13CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC13CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC13CA-M3/57T
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11.1V
Voltage - Breakdown (Min)12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC13CA-M3/57T
Related Links1.5SMC13, 1.5SMC13CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC13CA-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC13CA-M3/57T
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf