ON Semiconductor 1.5SMC15AT3
1.5SMC15AT3 picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC15AT3
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMC
Datasheet Download
1.5SMC15AT3.pdf
Availability of 1.5SMC15AT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5SMC15AT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC15AT3
Internal Part NumberEIS-1.5SMC15AT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jan/2010
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC15AT3
Related Links1.5SM, 1.5SMC15AT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1.5SMC15AT3 Details Description
Related parts for 1.5SMC15AT3
SSD 80GB SCSI datasheet.pdf
CD ROM LINEARVIEW DATASHEETS datasheet.pdf
NAILCLIP MULT WIRE TEST 10/BAG datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 29POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 280MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 0.255 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf