Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC15CA-M3/57T
1.5SMC15CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC15CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC15CA-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC15CA-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC15CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC15CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC15CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC15CA-M3/57T
Related Links1.5SMC15, 1.5SMC15CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC15CA-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC15CA-M3/57T
MOSFET N-CH 20V 61A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"250PC datasheet.pdf
FILTER LINE PWR RFI LOW .250 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT LATCHING SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf