Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC160A-M3/9AT
1.5SMC160A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC160A-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 136VWM 219VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC160A-M3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC160A-M3/9AT
QUANTITY
1.5SMC160A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC160A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC160A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)136V
Voltage - Breakdown (Min)152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp219V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC160A-M3/9AT
Related Links1.5SMC16, 1.5SMC160A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC160A-M3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC160A-M3/9AT
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 1POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 01POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 34POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 10MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
CABLE DUCT 3SIDE BRC TRUMPET datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf