Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC18AHE3/57T
1.5SMC18AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC18AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC18AHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC18AHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC18AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC18AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC18AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown (Min)17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)59.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC18AHE3/57T
Related Links1.5SMC18, 1.5SMC18AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC18AHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC18AHE3/57T
IC AMP MMIC BIPOLAR 80MA 05-SMD datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC TXRX ADJ EDGE 8BIT 56BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
OSC TCXO 16.3676MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 2.00A 30V STRAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8-LLP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf