Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC220CA-E3/57T
1.5SMC220CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC220CA-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 185VWM 328VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC220CA-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC220CA-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC220CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC220CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC220CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)185V
Voltage - Breakdown (Min)209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC220CA-E3/57T
1.5SMC220CA-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC220CA-E3/57T
TRIMMER 5K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP MINI HINGE GOLD 30V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 60POS DL SR 30AU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 36POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SMART TAG datasheet.pdf
KIT EVAL FOR HH 433MHZ XMITTER datasheet.pdf