Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC33A-E3/57T
1.5SMC33A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC33A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC33A-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC33A-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC33A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC33A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC33A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28.2V
Voltage - Breakdown (Min)31.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)32.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC33A-E3/57T
Related Links1.5SMC33, 1.5SMC33A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC33A-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC33A-E3/57T
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 54BGA datasheet.pdf
SMA RP BLKHD JACK-AMC PLUG 250MM datasheet.pdf