Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC350A-M3/57T
1.5SMC350A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC350A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 300VWM 482VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC350A-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC350A-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC350A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC350A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC350A-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)300V
Voltage - Breakdown (Min)333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp482V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC350A-M3/57T
Related Links1.5SMC35, 1.5SMC350A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC350A-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC350A-M3/57T
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf