Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC36CA-M3/57T
1.5SMC36CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC36CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC36CA-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC36CA-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC36CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC36CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC36CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown (Min)34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp49.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC36CA-M3/57T
Related Links1.5SMC36, 1.5SMC36CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC36CA-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC36CA-M3/57T
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 350MHZ 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CABLE 8POS STR PLUG-SOCKET 1.5M datasheet.pdf
GRN .156 CENTRE LINE READOUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONVERSION KIT datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
110UF 400V 25.7X92.5 85C AXI datasheet.pdf