Renesas Electronics America NP110N055PUK-E1-AY
NP110N055PUK-E1-AY picture photo
Mfg. Part Number
NP110N055PUK-E1-AY
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 110A TO-263
Datasheet Download
NP110N055PUK-E1-AY.pdf
Availability of NP110N055PUK-E1-AY
QUANTITY
NP110N055PUK-E1-AY Order Process
Ship out your order
Specifications of NP110N055PUK-E1-AY
Internal Part NumberEIS-NP110N055PUK-E1-AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.75 mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs294nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds16050pF @ 25V
Power - Max1.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NP110N055PUK-E1-AY
Related LinksNP110N055, NP110N055PUK-E1-AY Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
NP110N055PUK-E1-AY Details Description
Related parts for NP110N055PUK-E1-AY
BOARD EVAL MEMS FOR LIS3L02AQ datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 5% 1.5W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 12POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf