Littelfuse 1.5SMC400
1.5SMC400 picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC400
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 342VWM 575.4VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC400.pdf
Availability of 1.5SMC400
QUANTITY
1.5SMC400 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC400
Internal Part NumberEIS-1.5SMC400
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)342V
Voltage - Breakdown (Min)360V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp575.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC400
Related Links1.5S, 1.5SMC400 Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC400 Details Description
Related parts for 1.5SMC400
SW 16A SPST-NC(DB) 300GF 125V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX N-INV 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf