Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC47CAHE3/57T
1.5SMC47CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC47CAHE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC47CAHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC47CAHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC47CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC47CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC47CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40.2V
Voltage - Breakdown (Min)44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC47CAHE3/57T
Related Links1.5SMC47, 1.5SMC47CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC47CAHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC47CAHE3/57T
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SST 10MSOP datasheet.pdf
TAK-TY LOOP TIE - PLENUM datasheet.pdf
SWITCH OLED 64RGB X 48 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54429-608 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 140MA 4.55 OHM datasheet.pdf
2 ohm CMOS +-5 V/5 V, SPST SWITCHES IC datasheet.pdf