Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC510A-E3/57T
1.5SMC510A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC510A-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 434VWM 698VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC510A-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC510A-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC510A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC510A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC510A-E3/57T
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)434V
Voltage - Breakdown (Min)485V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp698V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.15A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC510A-E3/57T
Related Links1.5SMC51, 1.5SMC510A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC510A-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC510A-E3/57T
FIXED IND 470UH 480MA 1.2 OHM datasheet.pdf
BATTERY VRLA 4V 10AH datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 36POS datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT INTELLIG Y2.0-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH V850ES FG3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf