Littelfuse 1.5SMC540C
1.5SMC540C picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC540C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 486VWM 777VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC540C.pdf
Availability of 1.5SMC540C
QUANTITY
1.5SMC540C Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC540C
Internal Part NumberEIS-1.5SMC540C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)486V
Voltage - Breakdown (Min)486V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp777V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC540C
Related Links1.5SM, 1.5SMC540C Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC540C Details Description
Related parts for 1.5SMC540C
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SPRING 47POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CONN JACKSOCKET M2.5/M2.5 .35" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 10MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf