Littelfuse 1.5SMC550C
1.5SMC550C picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC550C
Brief Description
TVS DIODE 495VWM 798VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC550C.pdf
Availability of 1.5SMC550C
QUANTITY
1.5SMC550C Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC550C
Internal Part NumberEIS-1.5SMC550C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)495V
Voltage - Breakdown (Min)495V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp798V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC550C
Related Links1.5SM, 1.5SMC550C Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC550C Details Description
Related parts for 1.5SMC550C
BRD SPT SNAP FIT THR STUD 5/8" datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS DUAL .315 SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC DRIVR/RCVR TRIPL-RS232 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 0.154 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM T/H datasheet.pdf