Littelfuse 1.5SMC68C
1.5SMC68C picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC68C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 96.6VC SMD
Datasheet Download
1.5SMC68C.pdf
Availability of 1.5SMC68C
QUANTITY
1.5SMC68C Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC68C
Internal Part NumberEIS-1.5SMC68C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)61.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC68C
Related Links1.5S, 1.5SMC68C Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5SMC68C Details Description
Related parts for 1.5SMC68C
TRANS PNP 35V 1A TO-126 datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 256MB 184-DIMM datasheet.pdf
CARD GUIDE END ADJUSTABLE NAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD GOLD 96POS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf