Central Semiconductor Corp 1.5SMC68CA BK
1.5SMC68CA BK picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC68CA BK
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM SMC
Datasheet Download
1.5SMC68CA BK.pdf
Availability of 1.5SMC68CA BK
QUANTITY
1.5SMC68CA BK Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC68CA BK
Internal Part NumberEIS-1.5SMC68CA BK
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Packaging*
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)