Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC68CA-E3/57T
1.5SMC68CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC68CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC68CA-E3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC68CA-E3/57T
QUANTITY
1.5SMC68CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC68CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC68CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC68CA-E3/57T
Related Links1.5SMC68, 1.5SMC68CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC68CA-E3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC68CA-E3/57T
LCD 7-SEG DISP 2.21" SNGL DIGIT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 4POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf