TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-11A55-120
KUP-11A55-120 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-11A55-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Datasheet Download
KUP-11A55-120.pdf
Availability of KUP-11A55-120
QUANTITY
KUP-11A55-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-11A55-120
Internal Part NumberEIS-KUP-11A55-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanel Plug-In Relays
3D Model2-1393117-9.pdf
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current17.5mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.1 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-11A55-120
Related LinksKUP-11, KUP-11A55-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-11A55-120 Details Description
Related parts for KUP-11A55-120
HEADER OPEN .018"DIA .300 24POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 16WQFN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 100W 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 3A 125V datasheet.pdf