Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC7.5CAHE3/57T
1.5SMC7.5CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC7.5CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC7.5CAHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC7.5CAHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC7.5CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC7.5CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC7.5CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.4V
Voltage - Breakdown (Min)7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)133A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC7.5CAHE3/57T
1.5SMC7.5CAHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC7.5CAHE3/57T
SWITCH ROCKER SPST 25A 12V datasheet.pdf
GDT 2500V 3KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 215MA SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 287 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SLA 10/180 3.2SN OG datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf