Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC75CA-M3/57T
1.5SMC75CA-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC75CA-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 64.1VWM 104VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC75CA-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC75CA-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC75CA-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC75CA-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC75CA-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown (Min)71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp104V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC75CA-M3/57T
Related Links1.5SMC75, 1.5SMC75CA-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC75CA-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC75CA-M3/57T
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN INTERPOSER 300POS 17MM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 CLR 12X6" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf