Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC8.2A-M3/57T
1.5SMC8.2A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC8.2A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMCJ
Datasheet Download
1.5SMC8.2A-M3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC8.2A-M3/57T
QUANTITY
1.5SMC8.2A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC8.2A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC8.2A-M3/57T
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.02V
Voltage - Breakdown (Min)7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)124A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC8.2A-M3/57T
Related Links1.5SMC8., 1.5SMC8.2A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC8.2A-M3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC8.2A-M3/57T
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 575MBGA datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf