Rohm Semiconductor BH18M0AWHFV-TR
BH18M0AWHFV-TR picture photo
Mfg. Part Number
BH18M0AWHFV-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6HVSOF
Datasheet Download
BH18M0AWHFV-TR.pdf
Availability of BH18M0AWHFV-TR
QUANTITY
BH18M0AWHFV-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BH18M0AWHFV-TR
Internal Part NumberEIS-BH18M0AWHFV-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package6-HVSOF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH18M0AWHFV-TR
Related LinksBH18M0A, BH18M0AWHFV-TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BH18M0AWHFV-TR Details Description
Related parts for BH18M0AWHFV-TR
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 170MSPS 64VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
PB UNIT ALT ACT 22MM GRN PROJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
60929B130 TERMINATION PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
SMA STR PLUG TO SMP STR JACK 6" datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
ASSY RECT 15A 400V FAST REC datasheet.pdf