Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC8.2CAHE3/9AT
1.5SMC8.2CAHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC8.2CAHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC8.2CAHE3/9AT.pdf
Availability of 1.5SMC8.2CAHE3/9AT
QUANTITY
1.5SMC8.2CAHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC8.2CAHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-1.5SMC8.2CAHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.02V
Voltage - Breakdown (Min)7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)124A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC8.2CAHE3/9AT
1.5SMC8.2CAHE3/9AT Details Description
Related parts for 1.5SMC8.2CAHE3/9AT
CARDEDGE 25POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
VERTICAL GUIDE PIN SLOTT-ED HDR datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 37.1VC AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.001MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 25A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 100V FLATPCK datasheet.pdf