Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5SMC91AHE3/57T
1.5SMC91AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
1.5SMC91AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO214AB
Datasheet Download
1.5SMC91AHE3/57T.pdf
Availability of 1.5SMC91AHE3/57T
QUANTITY
1.5SMC91AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5SMC91AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-1.5SMC91AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5SMC91AHE3/57T
Related Links1.5SMC91, 1.5SMC91AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5SMC91AHE3/57T Details Description
Related parts for 1.5SMC91AHE3/57T
EMITTER IR 935NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR ABS AXIAL 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf