Aries Electronics, Inc. 10-024-112X
10-024-112X picture photo
Mfg. Part Number
10-024-112X
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DECI-CENTER JUMPERS 10POS
Datasheet Download
10-024-112X.pdf
Availability of 10-024-112X
QUANTITY
10-024-112X Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-024-112X
Internal Part NumberEIS-10-024-112X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series112
Connector TypeDIP to Pitch Bar
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length2.00' (609.60mm)
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-024-112X
Related Links10-02, 10-024-112X Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
10-024-112X Details Description
Related parts for 10-024-112X
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
DELCON 24VDCIN/415VAC 2.5AOUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A 8XDFN datasheet.pdf