Vishay/Dale CRCW121866R5FKEK
CRCW121866R5FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121866R5FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW121866R5FKEK.pdf
Availability of CRCW121866R5FKEK
QUANTITY
CRCW121866R5FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121866R5FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW121866R5FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121866R5FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW121866R5FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121866R5FKEK Details Description
Related parts for CRCW121866R5FKEK
FAN AXIAL 80X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V OUT SIP T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
2MM HM,ASY,T-E,REC,W/SHEILD datasheet.pdf