Amphenol Industrial 10-107224-20S
10-107224-20S picture photo
Mfg. Part Number
10-107224-20S
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
10-107224-20S.pdf
Availability of 10-107224-20S
QUANTITY
10-107224-20S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-107224-20S
Internal Part NumberEIS-10-107224-20S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert24-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-107224-20S
Related Links10-107, 10-107224-20S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-107224-20S Details Description
Related parts for 10-107224-20S
CONN EDGECARD 180POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
L37-3F 0.3MM FOR LXK8-PWXX-0004 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 22A TO3P datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% datasheet.pdf