Amphenol Industrial 10-107636-16S
10-107636-16S picture photo
Mfg. Part Number
10-107636-16S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 47POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-107636-16S.pdf
Availability of 10-107636-16S
QUANTITY
10-107636-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-107636-16S
Internal Part NumberEIS-10-107636-16S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesQWL
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions47
Shell Size - Insert36-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-107636-16S
Related Links10-107, 10-107636-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-107636-16S Details Description
Related parts for 10-107636-16S
KNOB BLK MATTE.75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
TUBING FIBERGLASS .107" ID 100' datasheet.pdf
112 METRAL PWR 4RX1M RA STB datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 15 PSIA UNAMPLIFIED SMD datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf