Amphenol Industrial 10-107636-6S
10-107636-6S picture photo
Mfg. Part Number
10-107636-6S
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-107636-6S.pdf
Availability of 10-107636-6S
QUANTITY
10-107636-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-107636-6S
Internal Part NumberEIS-10-107636-6S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert36-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-107636-6S
Related Links10-107, 10-107636-6S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-107636-6S Details Description
Related parts for 10-107636-6S
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.84A 104 MOHM datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 10W 250MA M220 datasheet.pdf
FILTER EMI 10000PF RADIAL datasheet.pdf