Amphenol Industrial 10-107920-3S
10-107920-3S picture photo
Mfg. Part Number
10-107920-3S
Brief Description
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
10-107920-3S.pdf
Availability of 10-107920-3S
QUANTITY
10-107920-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-107920-3S
Internal Part NumberEIS-10-107920-3S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-107920-3S
Related Links10-107, 10-107920-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-107920-3S Details Description
Related parts for 10-107920-3S
IC FIFO 16384X18 15NS 80QFP datasheet.pdf
IC RCVR FSK 915MHZ 5.4V 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
UPPER WIRE CLAMP WIREFEED datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf