Amphenol Industrial 10-107936-20S
10-107936-20S picture photo
Mfg. Part Number
10-107936-20S
Brief Description
CONN RCPT 34POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
10-107936-20S.pdf
Availability of 10-107936-20S
QUANTITY
10-107936-20S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-107936-20S
Internal Part NumberEIS-10-107936-20S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions34
Shell Size - Insert36-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-107936-20S
Related Links10-107, 10-107936-20S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-107936-20S Details Description
Related parts for 10-107936-20S
TRANS PREBIAS NPN 202MW SC70-3 datasheet.pdf
SHUNT 2MM LOW PROFILE .075" GOLD datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
VARISTOR 459V 3.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 100mA Backlight 52-QFN (5x8) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK CONDUCTOR GREEN-YELLW datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 42MM datasheet.pdf
CONN HAN HSG W/COVER 2 X 1/2" NP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf