Amphenol Industrial 10-109611-3S
10-109611-3S picture photo
Mfg. Part Number
10-109611-3S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-109611-3S.pdf
Availability of 10-109611-3S
QUANTITY
10-109611-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-109611-3S
Internal Part NumberEIS-10-109611-3S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-109611-3S
Related Links10-109, 10-109611-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-109611-3S Details Description
Related parts for 10-109611-3S
RES 1.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR CC1100 868MHZ datasheet.pdf
CORD COIL SGL END 8-8 WHITE 10' datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8-MSOP datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 1.5"X1" 200PC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf