Amphenol Industrial 10-190611-4S
10-190611-4S picture photo
Mfg. Part Number
10-190611-4S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-190611-4S.pdf
Availability of 10-190611-4S
QUANTITY
10-190611-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-190611-4S
Internal Part NumberEIS-10-190611-4S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-190611-4S
Related Links10-190, 10-190611-4S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-190611-4S Details Description
Related parts for 10-190611-4S
CONN SPRING 41POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER DRIVER PWM TO220-7 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR RLR 70500846 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS INLINE PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf