Amphenol Industrial 10-214220-15S
10-214220-15S picture photo
Mfg. Part Number
10-214220-15S
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
10-214220-15S.pdf
Availability of 10-214220-15S
QUANTITY
10-214220-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-214220-15S
Internal Part NumberEIS-10-214220-15S
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-214220-15S
Related Links10-214, 10-214220-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-214220-15S Details Description
Related parts for 10-214220-15S
LCD MODULE 20X2 CHAR TRANSF TN datasheet.pdf
SWITCH BASIC 10A LEVER SCREW datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf