Recom Power RPP20-1212S-1
RPP20-1212S-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-1212S-1
Brief Description
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP20-1212S-1.pdf
Availability of RPP20-1212S-1
QUANTITY
RPP20-1212S-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-1212S-1
Internal Part NumberEIS-RPP20-1212S-1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module
Size / Dimension1.61" L x 1.02" W x 0.46" H (41.0mm x 26.0mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 94°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-1212S-1
Related LinksRPP20-, RPP20-1212S-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-1212S-1 Details Description
Related parts for RPP20-1212S-1
RES MO 3W 30 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 400 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CREE XLAMP CXA3050 23MM WHITE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
47UF 63V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf