Amphenol Industrial 10-214224-22J
10-214224-22J picture photo
Mfg. Part Number
10-214224-22J
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
10-214224-22J.pdf
Availability of 10-214224-22J
QUANTITY
10-214224-22J Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-214224-22J
Internal Part NumberEIS-10-214224-22J
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert24-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-214224-22J
Related Links10-214, 10-214224-22J Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-214224-22J Details Description
Related parts for 10-214224-22J
CAP CER 16PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC 12MLF datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 70NS 56TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf