Amphenol Industrial 10-214240-9S
10-214240-9S picture photo
Mfg. Part Number
10-214240-9S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 47POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
10-214240-9S.pdf
Availability of 10-214240-9S
QUANTITY
10-214240-9S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-214240-9S
Internal Part NumberEIS-10-214240-9S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions47
Shell Size - Insert40-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-214240-9S
Related Links10-214, 10-214240-9S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-214240-9S Details Description
Related parts for 10-214240-9S
RES 3 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 2 4.72" datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 200V 900A datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 GRN MIDGET FLANGE datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf