Vishay/BCcomponents MCT06030D1213BP500
MCT06030D1213BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1213BP500
Brief Description
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1213BP500.pdf
Availability of MCT06030D1213BP500
QUANTITY
MCT06030D1213BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1213BP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1213BP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1213BP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1213BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1213BP500 Details Description
Related parts for MCT06030D1213BP500
IC INVERTER HEX LOW VOLT 14SOP datasheet.pdf
COUNTER LED 6 CHAR 50-250V CHASS datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 92MA 23 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
FUSE 36KV 31.5AMP 3" SEAL datasheet.pdf