Amphenol Industrial 10-214920-33S
10-214920-33S picture photo
Mfg. Part Number
10-214920-33S
Brief Description
CONN RCPT 11POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
10-214920-33S.pdf
Availability of 10-214920-33S
QUANTITY
10-214920-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-214920-33S
Internal Part NumberEIS-10-214920-33S
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert20-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact FinishSilver
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-214920-33S
Related Links10-214, 10-214920-33S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-214920-33S Details Description
Related parts for 10-214920-33S
IC ADC 14BIT DUAL 2CH 28-SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE26S/AE26M/X datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SC70-3 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.78A 120 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TACT NAV 24MM ILLUM datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
GT SERIES 3000VA 120V RACKMOUNT datasheet.pdf