Amphenol Industrial 10-244020-27S
10-244020-27S picture photo
Mfg. Part Number
10-244020-27S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-244020-27S.pdf
Availability of 10-244020-27S
QUANTITY
10-244020-27S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-244020-27S
Internal Part NumberEIS-10-244020-27S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-244020-27S
Related Links10-244, 10-244020-27S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-244020-27S Details Description
Related parts for 10-244020-27S
FIXED IND 2.2NH 300MA 160 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC LNA GPS/GNSS 4WLP datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 60POS 3A datasheet.pdf
2X16 LCD 6FKEY 5 VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC/VDC 5PK CRD datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 2POS SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.5K OHM 14SOIC datasheet.pdf