Amphenol Industrial 10-341048-11S
10-341048-11S picture photo
Mfg. Part Number
10-341048-11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-341048-11S.pdf
Availability of 10-341048-11S
QUANTITY
10-341048-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-341048-11S
Internal Part NumberEIS-10-341048-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-341048-11S
Related Links10-341, 10-341048-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-341048-11S Details Description
Related parts for 10-341048-11S
CONN HEADER 14POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN MEMORY SOCKET 200POS GOLD datasheet.pdf
RELEASE TAB datasheet.pdf
RES 562 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN ADAPTER 30P-30P F-M PNL MNT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT23-3 datasheet.pdf
AB 3C 3#16S PIN PLUG datasheet.pdf
1.2 V Ultralow Power High PSRR Voltage Reference IC datasheet.pdf