Seiko Instruments S-1165B29MC-N6OTFG
S-1165B29MC-N6OTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1165B29MC-N6OTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
S-1165B29MC-N6OTFG.pdf
Availability of S-1165B29MC-N6OTFG
QUANTITY
S-1165B29MC-N6OTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1165B29MC-N6OTFG
Internal Part NumberEIS-S-1165B29MC-N6OTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1165B29MC-N6OTFG
Related LinksS-1165B29, S-1165B29MC-N6OTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1165B29MC-N6OTFG Details Description
Related parts for S-1165B29MC-N6OTFG
IC REG BOOST 3V 0.25A SOT89-5 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.2 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 22.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
3M 4646 VHB 1.5" SQ - 100/PACK datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf