Souriau Connection Technology D38999/20WF11SBL
D38999/20WF11SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WF11SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WF11SBL.pdf
Availability of D38999/20WF11SBL
QUANTITY
D38999/20WF11SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WF11SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WF11SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WF11SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WF11SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WF11SBL Details Description
Related parts for D38999/20WF11SBL
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 1206 datasheet.pdf
IC PWR DRVR 8BIT ADDRESS 24SOIC datasheet.pdf
CONN RECT R/A 4 ROW 140 POS datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 1.5V 25A datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK GRND 10-24AWG 6MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 176MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf