Amphenol Industrial 10-561812-17S
10-561812-17S picture photo
Mfg. Part Number
10-561812-17S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-561812-17S.pdf
Availability of 10-561812-17S
QUANTITY
10-561812-17S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-561812-17S
Internal Part NumberEIS-10-561812-17S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-561812-17S
Related Links10-561, 10-561812-17S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-561812-17S Details Description
Related parts for 10-561812-17S
LED 7-SEG CLOCK 4DIG CC RED.56" datasheet.pdf
IC VIDEO BUFF AMP WDBND 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 330MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 681 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG YL/GN 100' datasheet.pdf
72 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf